Opakowanie po zużytym kremie, puszka po dezodorancie czy butelka po szamponie – co z tym zrobić, gdzie wyrzucić? Segregowanie opakowań po kosmetykach niejednemu z nas przysparza problemów. Ze względu na różnorodność materiałów i gro kolorowych pojemników odpowiednich do poszczególnych odpadów, nie zawsze jasnym jest, gdzie co powinno trafić.
Podstawowy podział odpadów i odpowiednie kolory pojemników to:
– niebieski kosz na papier,
– żółty kosz na metale, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe,
– zielony pojemnik na szkło,
– brązowy na bio-odpady,
– oraz czarny na odpady mieszane.
Tak obszerny podział może powodować konsternację, a musimy pamiętać, że aby opakowanie po zużytym produkcie mogło zostać przetworzone koniecznym jest wyrzucenie go do odpowiedniego pojemnika. Zasad rządzących segregacją jest kilka, raz zapamiętane przestają jawić się jako czarna magia. Poniżej wyjaśniamy.
Co na początku?
Pierwszą podstawową rzeczą jest, aby kosmetyk zużyć do samego końca. Nie wyrzucajmy połowy płynu do kąpieli, kremu czy balsamu. Jeśli już jednak nie ma innej możliwości, bo zawartość opakowania jest niezdatna do użycia, pamiętajmy by opróżnić pojemnik a specyfik zutylizować zgodnie z jego przydziałem do dedykowanego kosza. W dalszej części artykułu znajdziesz listę najczęściej stosowanych do pakowania kosmetyków pojemników wraz z informacją, do którego kontenera powinny trafić.
Tworzywa sztuczne (np. plastik) oraz metale – pojemnik żółty:
– butelki po szamponach, żelach pod prysznic, odżywkach do włosów wykonane z plastiku;
– plastikowe oraz metalowe tuby i słoiki po kremach, balsamach i serum;
– nakrętki od słoików po kremach – pamiętajmy, że w środku znajduje się piankowa lub papierowa wkładka, którą należy wyrzucić osobno;
– opakowania po szminkach, cieniach do powiek, pudrach – zarówno te z tworzywa jak i metalowe;
– tuby po pastach do zębów czy maściach; platynki, czyli aluminiowe zabezpieczenia w słoikach kremów, które zrywamy tuż po otwarciu;
– wszelkiego rodzaju opakowania foliowe, np. po mydłach, kulach kąpielowych itp.;
– opakowania typu roll-on – najczęściej po antyperspirantach, ale również po produktach antycellulitowych;
– opakowania nadające się do recyklingu, z odpowiednim oznaczeniem.
Szkło – pojemnik zielony:
– szklane słoiki po kremach – zwykle należy wyrzucić je bez nakrętki, bowiem te najczęściej wykonane są z plastiku lub metalu;
– szklane butelki typu roll-on – tu również dobrze pamiętać o nakrętce z kulką, która z pewnością nie jest szklana;
– buteleczki po lakierach do paznokci – po dokładnym opróżnieniu i oddzieleniu ich od nakrętek z pędzelkiem;
– butelki po balsamach i wodach po goleniu;
– flakony po perfumach – należy sprawdzić z czego wykonana jest pompka i w razie potrzeby wyrzucić osobno;
– fiolki po ampułkach, np. z olejkami do pielęgnacji włosów.
Warto od wyżej wymienionych pojemników odkręcić co się da – nakrętki powinny zostać wyrzucone do kosza na tworzywa sztuczne, a pompki dozujące do odpadów zmieszanych. Szklane opakowania należy całkowicie opróżnić przed wyrzuceniem.
Papier – kontener w kolorze niebieskim
Często szklane czy plastikowe opakowania, ze względów bezpieczeństwa bądź estetyki, posiadają dodatkowe opakowanie zewnętrzne. Przed wyrzuceniem ważne jest, by oczyścić takie opakowanie z zabrudzeń. Do tego typu odpadów należą:
– papierowe pudełeczka;
– opakowania zbiorcze;
– ulotki wewnątrz opakowań;
– opakowania typu eko wytworzone z tektury.
Bio-odpady do brązowego pojemnika
Tu sprawa jest dość prosta, ponieważ opakowania biodegradowalne posiadają specjalne oznaczenie. Jeśli takie zobaczysz na swoim produkcie, po zużyciu go wyrzuć pojemnik do brązowego kosza.
Odpady zmieszane – pojemnik czarny
Często mimo znajomości powyższych zasad segregacji, nadal mamy wątpliwości co zrobić z produktem, gdy staje się zbędny. Wtedy z pomocą przychodzi czarny kontener, do którego trafiać powinny:
– opakowania z przeterminowaną lub jakkolwiek inaczej niezdatną do użytku zawartością;
– lakiery do paznokci wraz z pędzelkami, których nie mamy możliwości dokładnie opróżnić;
– maski do twarzy w płachtach;
– opakowania po tuszach do rzęs – w całości;
– chusteczki do demakijażu lub inne nawilżane;
– puszki po dezodorantach, antyperspirantach w sprayu, żelach i piankach do golenia oraz inne metalowe pojemniki tego typu;
– tuby z mieszanych materiałów, np. papierowo-plastikowe;
– rękawiczki jednorazowe, często dodawane do farb do włosów;
– wkładki spod nakrętek od słoików z kremami;
– gąbki kąpielowe oraz pędzle i gąbki do makijażu;
– wszelkiego rodzaju środki higieny osobistej, takie jak patyczki do uszu, płatki kosmetyczne, podpaski, pieluchy, wkładki, tampony, chusteczki do higieny intymnej, również jeśli oznaczone są jako biodegradowalne.
Jak widzicie, po wyszczególnieniu każdego opakowania z osobna, segregacja nie musi już sprawiać trudności. Wystarczy szybki rzut oka na trzymany w rękach produkt, by wiedzieć z czego jest zrobiony, i przyswojenie wiedzy na temat przydziału poszczególnych pojemników do odpadów odpowiedniej frakcji. Segregujcie swoje śmieci zgodnie z powyższymi zasadami, a śmiało będziecie mogli uznać swój czynny udział w ochronie środowiska.