SEGREGACJA OPAKOWAŃ KOSMETYCZNYCH część 1 – Twój wkład w czyste środowisko

maj
          Wszyscy miewamy wątpliwości, nawet w – wydawałoby się – bardzo błahych i prozaicznych kwestiach. Co jednak jeśli te z pozoru nie mające większego znaczenia dla nas kwestie, mogą mieć ogromne znaczenie dla ochrony środowiska?

          Jedną z takich kwestii jest segregacja odpadów, również tych kosmetycznych. I na tym skupimy się w tym tekście, bo czy nie zastanawialiście się nigdy nad tym, gdzie i dlaczego powinno trafić opakowanie po zużytym przez Was kremie czy szamponie, aby wykorzystać jego potencjał jak najlepiej?        

Zacznijmy od tego, że to wbrew pozorom bardzo proste. Wystarczy chwilę pomyśleć, obejrzeć opakowanie i znać podstawy segregacji odpadów. Wyjaśnimy Ci to krok po kroku, bez obaw.

          Jak przygotować opakowanie do wyrzucenia?

          Przede wszystkim należy zużyć kosmetyk do końca. Oczywiście bez przesady ? nie musisz wygrzebywać z niego zawzięcie mikro-resztek, nie o to chodzi. Po prostu wykorzystaj ile możesz. Jeśli jednak coś zostało i nie nadaje się już do użycia ? opróżnij pojemnik z pozostałości. Zwykle resztki produktu powinny trafić do pojemnika z odpadami mieszanymi. Chodzi o przeterminowany, zaschnięty, zanieczyszczony lub w jakikolwiek inny sposób niezdatny już do użycia materiał. Jeśli już opakowanie jest puste, NIE MUSISZ GO MYĆ. Większość oczyszczalni myje opakowania (głównie plastikowe), mycie ich przed wyrzuceniem jest zabiegiem z reguły zupełnie niepotrzebnym, a nawet nie ekologicznym, dubluje bowiem zużycie wody.

          Który pojemnik wybrać?

          Kiedy już zużyjesz kosmetyk, zapoznaj się z oznaczeniem materiału, z którego zostało wykonane jego opakowanie. Użycie tych symboli nie jest obowiązkowe, zgodzimy się jednak, że każdy szanujący środowisko producent, aby ułatwić konsumentowi sortowanie odpadów, powinien taki na swoim produkcie umieścić. Poniżej przydatna ściąga:

          Są to oznaczenia najczęściej stosowanych materiałów używanych do wytworzenia opakowań kosmetycznych z uwzględnieniem pojemników, do których powinny trafić po wykorzystaniu ich zawartości. Oznaczenia te znaleźć możemy zwykle na spodzie opakowania. Mamy tu podział na opakowania szklane, papierowe, plastikowe i metalowe, oraz kompozytowe – te ostatnie trafiają się rzadko, warto jednak mieć świadomość o ich istnieniu. Oczywiście zdarza się, że chcąc nadać swojemu produktowi unikatowy wygląd, producent wybiera różne surowce – każda część takiego opakowania powinna być wtedy oznakowana osobno. Większość surowców jesteśmy w stanie odróżnić sami, możemy je wtedy rozdzielić i wyrzucić osobno do odpowiednich pojemników. A jeśli nie mamy pewności, najbezpieczniej wybrać czarny pojemnik na odpady zmieszane.

          Inne oznakowania

          Poza oznaczeniem samego pojemnika, producent kosmetyku umieszcza różne symbole na etykiecie swojego produktu. Każdy z tych symboli informuje nas o tym, jakie możliwości wiążą się z danym opakowaniem.

1.       Tak zwana „wstęga Möbiusa” – to międzynarodowy symbol i deklaracja, że opakowanie z tym znakiem podlega recyklingowi. Strzałki oznaczają kolejno zbieranie, przetworzenie na nowy produkt, ponowny zakup przez konsumenta. Warto nadmienić, że umieszczenie tego symbol na opakowaniu nie jest obowiązkowe.

2.       Znak „Dbaj o czystość” jest oznaczeniem kwestii, która powinna być oczywista – opakowania należy wyrzucać do właściwego kosza, aby uniknąć zanieczyszczenia środowiska.

3.       Opakowanie biodegradowalne / kompostowalne – oznaczenie opakowań, które w warunkach przemysłowych rozkładają się. Najczęściej używanym surowcem do wytworzenia takich opakowań jest organiczna skrobia. Znaku tego nie można umieścić na opakowaniu bez odpowiedniego certyfikatu. Oryginalny piktogram posiada unikatowy numer, zdarza się jednak, że firmy używają znaku bez numeru. Oznacza to, że nie mają uprawnień do jego stosowania, jest to więc oszustwo.

4.       Znak aluminium mówi o tym, że opakowanie podlega recyklingowi i należy umieścić je w pojemniku na plastik – czyli tym żółtym.

5.       „Zielony punkt” to zastrzeżony znak towarowy. Opłaty za licencję na ten znak wspierają budowę systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Znak ten jednak nie oznacza, że opakowanie podlega recyklingowi.

6.       Przekreślony kontener – na opakowaniu kosmetycznym trudno go spotkać, jest to jednak niezmiernie ważny symbol, mówiący o tym, że pojemnika nie należy wyrzucać do żadnego z koszy. Jedynym akceptowanym rozwiązaniem na jego utylizację jest przekazanie go do specjalnie wyznaczonego punktu zbiórki.

7.       Znak opakowania wielokrotnego użytku to sygnatura opakowań, które można wykorzystać kilkakrotnie. Znak ten stosuje się tylko w Polsce, nie ma zastosowania w innych krajach. Najczęściej pojawia się na butelkach zwrotnych, jednak w kosmetyce użyć go można w kontekście opakowań typu refill. Aby móc użyć tego znaku na etykiecie opakowania, producent jest zobowiązany zadeklarować jego przydatność przynajmniej do dwukrotnego użycia do tego samego celu.

          Czy teraz już wiesz?

          Mamy nadzieję, że powyższy tekst rozjaśnił Wam ciemne meandry odpowiedzialnej segregacji i działań, którymi przyczynić możecie się do chwalebnej troski o naszą planetę. Wbrew pozorom dzielenie odpadów na odpowiednie pojemniki nie jest wcale trudne. Wystarczy chwila zastanowienia i możemy się cieszyć swoim małym, a w konsekwencji znaczącym wkładem w dbałość o środowisko. Chcesz znać jeszcze więcej szczegółów na temat segregacji opakowań po wykorzystanych kosmetykach? Wypatruj drugiej części w tekstach na naszej stronie!

 

Post navigation