Design opakowań w 2022 roku – 11 najpopularniejszych projektów

lut
          Początek nowego roku to właśnie ten moment, kiedy z zaciekawieniem obserwujemy jak garnuszek inspiracji aż kipi pomysłami na projekty opakowań, aby poznać najpopularniejsze trendy na najbliższe miesiące. Kolejny rok pandemii za nami a klienci poszukują w produktach codziennego użytku czegoś, co osłodzi im choć trochę ten trudny czas.

Łobuzerskie postacie wywołujące uśmiech, pogodna kolorystyka, nawiązanie do „łatwiejszych” czasów nostalgicznymi trendami w projektowaniu. To tylko kilka tematów, które zaczynają odgrywać główną rolę w designie opakowań na 2022 rok.

Poniżej znajdziecie 11 głównych trendów w projektach opakowań na 2022 rok:

1. Powrót psychodelii lat 60-tych

Niektóre trendy w projektowaniu są wręcz świętością, dlatego nigdy nie wychodzą z mody. Psychodeliczny styl lat 60-tych niewątpliwie do takich trendów należy. Współczesne spojrzenie na styl tamtych czasów przypomina nam o wolnej miłości, pokoju i szczęściu. Których tak mocno łakniemy dryfując w głębokich wodach pandemii.

Zniekształcone czcionki, „odjechane” wzory i popowe kolory w zestawieniu ze współczesnymi produktami sprawiają, że te inspirowane latami 60-tymi projekty opakowań wyróżniają się i pozostawiają w nas uczucie spokoju i miłości.

2. Ekscentryczna czcionka jako meritum projektu

Czasem zapominamy, że projektowanie kroju pisma jest skomplikowaną formą sztuki samą w sobie. Co w obecnym trendzie, gdzie tekst zajmuje najistotniejsze miejsce w projektach, jest niezwykle ważnym aspektem.

Wszelkie piktogramy, fotografie czy ilustracje ustępują miejsca wyróżniającym się czcionkom w kontrastowych kolorach dodających projektowi energii. Trend ten spycha standardowe czcionki na dalszy plan, stawiając na piedestale sztukę ponad czytelnością.

Z uwagi na rosnący problem smogu i jego widoczność na ulicach miast, tworzenie wrażenia czystości w projektowaniu przy zachowaniu minimum estetyki jest najlepszą z opcji. Subtelna zabawa z typografią, przejrzystą przestrzenią i kontrastowymi kolorami to zdecydowanie przyszłościowe podejście.

3. Opakowania niosące ukojenie

Rok 2022 niesie ze sobą burzliwy czas trwający nieprzerwanie od ponad dwóch lat. Skutkiem tego trend na projekty opakowań dające poczucie ukojenia i spokoju zdaje się być idealnie wpasowany w obecne czasy. Stonowane i dopełniające się kolory niosą westchnienie ulgi, a uproszczona forma i minimalistyczne czcionki zapewniają nieskomplikowaną czytelność.

Wszyscy łakniemy spokoju i ukojenia w Covidowej rzeczywistości. Trend delikatności podkreślają jasne, stonowane kolory oraz minimalistyczne elementy tworzące iluzję lekkości.

Popularność fenomenu ASMR (przyp. zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarach ludzkiego ciała, które może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne) znajduje też swoje odzwierciedlenie w designie opakowań – błysk czy tekstura mogą zapewnić kolejny wymiar wyciszenia w opakowaniach.

4. Pozorny efekt 3D

Innowacyjna sztuka tworzenia pozornego efektu 3D w ilustracjach nadaje projektom opakowań wyrafinowany i nowoczesny charakter. Żonglowanie głębią i iluzją to niezawodny sposób, aby zatrzymać klienta choćby na mgnienie oka i przyciągnąć jego uwagę na dłużej.

Ponieważ pozorny efekt 3D wymaga technicznej precyzji, pozwala klientowi dostrzec jaką wagę producent przywiązuje do trendów i technologii. Tym samym ukazując produkt jako wart swojej ceny. Ta technika to fantastyczne rozwiązanie dla produktów z ?górnej półki?.

5. Hipnotyzująca kolorowa mgiełka

Zwykłemu, białemu opakowaniu możemy zapewnić zastrzyk energii delikatnym muśnięciem koloru. Moda na kolorowe mgiełki rozsławiona prawdopodobnie przez projektantkę graficzną Tessę Forrest podbiła Instagram. Relaksujący efekt tego rozwiązania z pewnością przyciągnie uwagę w czasie bezmyślnego przewijania mediów społecznościowych.

Trudno określić jak można uzyskać efekt nieprzeniknionej tajemnicy i zawiłości. Być może wystarczy rozmycie i szum dodany do koloru w Photoshopie. Intensywnie chromowane, jasne cienie i krzykliwe kolory połączone z bezszeryfową czcionką i prostymi monochromatycznymi elementami mogą wydobyć z projektu wyrafinowaną, przyciągającą wzrok głębię.

6. Z zewnątrz niepozornie, w środku miszmasz

Dobrze wiemy, że kurtka może być wyjątkowa kiedy podszewka jest tak samo piękna jak zewnętrzna powłoka. To samo można powiedzieć o opakowaniach. Otworzyć minimalistyczne opakowanie aby odsłonić artystyczne i bogate wnętrze to sama przyjemność.

Przy obecnej rozmaitej ofercie opakowań, stworzyć opakowanie, które będzie przeżyciem jest jedną z kwestii priorytetowych. Projektanci graficzni muszą znaleźć sposób na to, aby zakupy niosły ze sobą ekscytację i przygodę. Gwarantuje to producentowi stałego klienta.

Nieskomplikowane, minimalistyczne logotypy przenoszą klienta z widocznej części opakowania do jego wnętrza. Tam czekają jasne kolory, artystyczne ilustracje, wywołujące zachwyt i wrażenie najwyższej dbałości o markę.

7. Idealnie nieidealne surowe materiały

Ziemista, niedoskonała tekstura przypomina konsumentom skąd marki czerpią materiały do produkcji swoich opakowań. Jest to tak zwany ?must have? dla firm promujących ekologiczne podejście do życia i tworzących rozwiązania mogące zapobiec kryzysowi klimatycznemu. Zrównoważone wykorzystywanie surowców jest koniecznością. Przyjemniej, staranniej i chętniej pracuje się nad projektem wiążącym się z ideologią, w którą szczerze wierzymy. 2022 rok będzie z pewnością rokiem zwiększonej świadomości wpływu użytkowania większości produktów na środowisko.

Branża zmienia się szybko, faworyzując marki, u których zrównoważony rozwój stanowi podstawę oferty. Etyczne, nadające się do recyklingu lub biodegradowalne opakowania to tylko jedne z licznych rozwiązań, które pokazują poważne podejście do zrównoważonego rozwoju.

Teksturowane, porecyklingowe materiały w kolorze złamanej bieli stanowią doskonałe tło dla druku, tworząc subtelne zniekształcenia kolorów.

8. Cut’n’paste (przyp. „wytnij – wklej”)

Uwielbienie do kolaży jest integralną formą projektowania. W tym roku styl ten skupi się głównie na geometrii oraz nakładaniu na siebie warstw kolorów. Rozdarte, surowe krawędzie papieru stanowią  ukłon w stronę materiałów poddawanych recyklingowi, otwierając firmom drzwi na rynek pro-eko.

Podczas gdy kolaż króluje w trendach na scenie niezależnej, użycie go w projekcie opakowania pozwala dotrzeć do konkretnej, kreatywnej publiczności o wysokim statusie społecznym.

9. Estetyka lat 2000

Tak zwany styl Y2K (przyp. lata 2000) obejmował czas pomiędzy połową lat 90-tych a rokiem 2005, będący epoką cyberpunka. Czas, w którym ludzie obsesyjnie wręcz interesowali się technologią oraz żywo reagowali na wejście w nowe tysiąclecie.

Dawniej prorokowano, że lata po roku 2000 będą przyszłością projektowania i technologii. Obecnie zwracamy się częściej ku przeszłości szukając inspiracji, odsuwając nieco na bok wymuskany minimalizm teraźniejszości. Szczególnym źródłem pomysłów jest rok 2000 w całej jego kiczowatej, metalicznej chwale.

Trend Y2K fascynuje jako zaskakujący i niewątpliwie czarujący motyw w świecie mody i designu. Każda moda powraca cyklicznie mniej więcej co 20 lat, czas więc teraz na powrót trendów milenijnych. Piękno tego odrodzenia to urocza ironia ? na początku tysiąclecia panowała obsesja na punkcie futuryzmu, którą z perspektywy czasu wspominamy z nostalgią. Jasnoniebieskie, srebrne, białe i pastelowe neony stanowią tło dla dynamicznego charakteru geometrycznych kształtów.

10. Kreskówkowe postacie

Kim są Ci beztroscy przyjemniaczkowie przechadzający się po naszych opakowaniach? „Gumowe” postacie królowały w animacjach lat 20-stych w Stanach Zjednoczonych dzięki twórcom takim jak Bill Nolan i Walt Disney. W ostatnim czasie zostały unowocześnione przez ilustratorów na całym świecie, dzięki śmielszym pociągnięciom pędzla oraz sarkastycznym i żartobliwym wyrazom twarzy.

Ich zabawny wygląd natychmiast wywołuje uśmiech, a to przecież jest jednym z nadrzędnych celów, które chcemy osiągnąć projektując opakowania, prawda? Dziś na topie są czapki, trampki a nawet tatuaże nawiązujące do oryginalnych postaci z lat 20-stych.

11. Ilustrowana figlarność

Psotny trend w ilustracjach jest świadomym ukłonem w stronę odbiorcy. Ironiczny dziecięcy rysunek balansuje na granicy dzisiejszej kultury memów swoim satyrycznym stylem.

Rysowane odręcznie, niedoskonałe linie, ekscentryczne postacie 2D to nieco buntowniczy styl lat 80-tych i 90-tych. Podkreśla uliczny styl, w którym niedociągnięcia reprezentują nieprzeciętność.

Podobnie jak w przypadku „gumowych” bohaterów wspomnianych wcześniej, te rysunki wywołują nie tylko uśmiech, ale też zaskoczenie – skąd pomysł, by umieścić je na opakowaniu? Otóż humorystycznym podejściem często najszybciej i najłatwiej można podbić czyjeś serce.

Podekscytowany nadchodzącymi zmianami w projektowaniu opakowań?

          Pogodna kolorystyka, ujmujące postacie i nostalgia – z całą pewnością pozytywne wibracje to to, czego konsumenci poszukują obecnie najbardziej.

Chcąc odświeżyć design swoich produktów lub wprowadzić na rynek zupełnie nowy produkt, koniecznie śledź nowinki i trendy. Bycie „na bieżąco” jest prostą drogą do sukcesu.

 

 

 

 

Zdjęcia: https://99designs.com

Post navigation