Zapachowe „czary mary” – daj się uwieść aromatom

paź
                Nasz nos jest niesamowitym medium – wyczuwane przez niego wonie przywołują często dziecięce wspomnienia, mogą wpływać na nasze zachowanie, emocje a także na nasze zakupowe decyzje. Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule, to zmysł węchu w dużej mierze kieruje nami przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji. W zapachach drzemie ogromna moc, i choć każdy dobiera je indywidualnie do swoich upodobań, jedno nigdy się nie zmienia – woń musi kojarzyć nam się dobrze.

                Warto również wiedzieć jaką funkcję spełnić może konkretny aromat w naszej codzienności, abyśmy mogli połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie ulega wątpliwości, że wiele substancji zapachowych wykorzystywanych jest do łagodzenia dolegliwości fizycznych i psychicznych. Dlatego też przygotowaliśmy krótki przegląd tych najczęściej wykorzystywanych w kosmetykach wraz z informacją, jakie jest ich oddziaływanie.

Przegląd najpopularniejszych aromatów, używanych w kosmetykach

                Zapach róży – uspokaja, obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Stosowany na skórę odmładza i koi. Zapobiega rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Dodatkowo zapach róży działa jak afrodyzjak, dlatego warto stosować kosmetyki różane na przykład przed romantyczną kolacją.

                Aromat drzewa sandałowego – cudowny orientalny zapach, który wprowadzi Cię w spokój i nastrój refleksyjny. Stosowany jest przy stanach zapalnych skóry ze względu na swoje właściwości dezynfekujące. Co ciekawe, często dodawany jest do środków dezynfekujących używanych w pomieszczeniach.

                Bergamotka  – jej orzeźwiający, cytrusowy aromat działa przeciwdepresyjnie i przeciwstresowo. W kosmetykach do skóry tłustej i łojotokowej występuje jako składnik antyseptyczny, łagodzący stany zapalne skóry. Często występuje również w antyperspirantach jako środek przeciw poceniu.

                Lawenda – dla skóry działa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo, natomiast dla ducha ma wspaniałe właściwości wyciszające i relaksujące. Zwalcza niepokój, rozdrażnienie, niweluje napięcie. Dlatego najczęściej stosowany jest w kosmetykach do kąpieli oraz na noc, ponieważ zapach lawendy ułatwia zasypianie.

                Zapach pomarańczy – niewątpliwie, jak każdy cytrusowy aromat, poprawia nastrój, ale także orzeźwia i pobudza apetyt. Olejki pomarańczowe wykorzystywane w balsamach mają korzystny wpływ na kondycję skóry oraz działanie antycellulitowe.

                Aromat kokosa – przyprawi o dobry nastrój i zrelaksuje po dniu wytężonej pracy, pomoże pozbyć się napięcia i stresu. Zapach kokosowy działa pobudzająco na apetyt, dlatego może sprawić, że zapragniemy przegryźć coś „na słodko”.

                Czekoladowe wonie – pod ich wpływem rozluźniamy się, jednocześnie czując przypływ energii. Te słodkie zapachy zapewniają poprawę nastroju oraz wzmocnienie koncentracji. Odprężające działanie czekolady jak widać zawdzięczamy nie tylko jej smakowi.

                Wanilia – nie tylko poprawia nastrój, jak większość innych aromatów, ale również relaksuje, odpręża i ułatwia zasypianie. Co więcej, zapach wanilii odstrasza komary, dlatego otulone tą wonią ciało chronimy przed nieprzyjemnymi ukąszeniami w okresie letnim.

                Owoce leśne – ich słodki zapach kojarzony często z dzieciństwem. Jagoda, malina czy jeżyna, ale także dzika róża czy jarzębina, to te aromaty, które pobudzają do działania.

                Zapach kawy – czyli najważniejszy, jeden z najbardziej intensywnych i o szerokim spektrum działania, na koniec. Kawa sama w sobie ma za zadanie pobudzić, rozbudzić, dodać energii – i tak samo działa jej aromat. Skóra pachnąca kawą może nam pomóc utrzymać motywację do działania przez większą część dnia, wyostrzyć zmysły i zmniejszyć uczucie zmęczenia.

                Świat kosmetyków jak widać, kusi nas niezmierzoną ilością nie tylko zastosowań, ale także innych czynników, których celem jest skłonić nas do zakupu i – co więcej, stosowania z przyjemnością. Nie da się ukryć, że nasze nosy robią doskonałą robotę wybierając dla nas to, czego akurat najbardziej potrzebujemy.

Post navigation