Zapach jako jeden z czynników decydujących o wyborze kosmetyku

lip
Wybierając produkty do codziennej pielęgnacji, sięgamy w pierwszej kolejności po te, które spełniają określone zadania. Nawilżenie, wygładzenie, odmłodzenie, odżywienie  analizujemy czego nasza skóra czy włosy aktualnie potrzebują i głównie na tej podstawie dobieramy kosmetyk. Jednak, tak jak mówi się, że jemy oczami, tak ostateczną decyzję o zakupie produktu do pielęgnacji podejmuje za nas? nos.

Przyznajcie sami  ile razy zdarzyło Wam się w drogerii przed włożeniem szamponu, balsamu czy kremu do sklepowego koszyka, otworzyć go i powąchać? Ile razy odłożyliście produkt z powrotem na półkę, bo zamiast uśmiechu zapach wywołał u Was grymas? Wonne dodatki stosuje się w kosmetyce z kilku podstawowych powodów:

– aby przykryć zapach bazy kosmetyku,

– aby wzmocnić przekonanie o działaniu wyrobu,

– aby wyróżnić się wśród konkurencji,

– jako element strategii marketingowej.

Znalezienie aromatu dostatecznie silnego, aby zamaskować naturalną woń podstawowych składników produktu, nie jest proste. Wielu producentów kosmetycznych nadal boryka się z tym problemem, zapach acetonu w lakierach do paznokci nie jest niczym przyjemnym, choć gusta są różne. Zapewne amatorów tej woni znalazłoby się kilku, tak jak fanów zapachu benzyny ?

I jeśli już o gustach mowa, w przypadku tych przyjemniejszych również rozróżnia się grupy konsumentów poszukujących konkretnych grup zapachowych. Jedni preferują aromaty kwiatowe, inni owocowe, a jeszcze inni orientalne. To co jednym wyda się piękne, inni uznają za duszące i nie do zniesienia. Dlatego też niezwykle trudno jest sprecyzować w zawężonych ramach, jakie zapachy kosmetyków do pielęgnacji wybierane są najczęściej i najchętniej. Niemniej jednak w kosmetyce, choć nie ma sztywno ustalonych grup zapachowych, istnieje orientacyjny podział, który przedstawiamy poniżej.

Grupa kwiatowa

Jest to grupa o największej bazie aromatów, wybieranych najczęściej przez żeńską część konsumentów. Ponieważ liczba olejków kwiatowych jest ogromna, jest to grupa o największym zróżnicowaniu. Do najpopularniejszych zapachów kobiecych należą konwalia, róża, jaśmin czy ylang-ylang, natomiast w kosmetykach dla mężczyzn królują lawenda i geranium. Baza aromatyczna może być zbudowana na aromacie jednego konkretnego kwiatu, ale również na całym bukiecie, lub też mieszance zapachów kwiatowych z innymi.

Grupa orientalna

Druga grupa zapachów bazująca na tradycjach i historii. Przyprawy i aromatyczne oleje stosowano od zarania dziejów do pielęgnacji skóry i włosów. Ogrom połączeń wywodzących się ze starożytności używa się do dziś. Zapachy te są niezwykle trwałe i kojarzone z kulturą dalekiego wschodu.  Popularne w tej kategorii są wanilia, kawa, kokos, pistacja, czekolada czy cynamon, aromaty egzotyczne i zmysłowe. Po niektóre z tych aromatów chętniej sięgamy jesienią lub zimą, inne nieodłącznie kojarzą się z cieplejszą porą.

Grupa cytrusowa (zielona)

Zapachy świeże, lekkie, sprawdzają się doskonale w codziennym stosowaniu. Bywają lekko gorzkie, zwykle są jednak rześkie i pobudzające. To fantastyczny zastrzyk energii, dlatego aromaty z tej grupy najczęściej wybierane są w lecie. Znajdziemy tu cytrynę, pomarańczę, grejpfrut, a nawet banan czy melon.

Grupa drzewna

Znajdziemy tu najróżniejsze rodzaje drewna ? drzewo sandałowe oraz cedrowe należą do najbardziej cenionych. Drzewne kompozycje są elegancką i wyrafinowaną grupą, w której dominują niezwykle interesujące i egzotyczne połączenia przypraw oraz kwiatów. Sięgamy po nie najczęściej jesienią i zimą, zwłaszcza jeśli pospolite, przeciętne zapachy nie wydają nam się atrakcyjne.


Grupa wodna

Wybierana szczególnie latem, kiedy temperatury są , ponieważ aromaty z tej kategorii zapewniają lekkość i świeżość. Klimat wodny nadają między innymi nuty ozonowe i metaliczne, trawa, algi, niektóre kwiaty i wiele innych składników w odpowiednich połączeniach.

                Powyższe grupy zapachowe przyporządkowuje się głównie do produktów takich jak perfumy oraz wody toaletowe, coraz częściej połączenia te można odnaleźć w balsamach do ciała, kremach, szamponach czy płynach do kąpieli. Półki sklepowe aż uginają się od przeróżnych wersji aromatycznych poszczególnych produktów, wybór tego ?naj? stanowi więc nie lada gratkę dla klienta.

Post navigation