Wybierając produkty do codziennej pielęgnacji, sięgamy w pierwszej kolejności po te, które spełniają określone zadania. Nawilżenie, wygładzenie, odmłodzenie, odżywienie analizujemy czego nasza skóra czy włosy aktualnie potrzebują i głównie na tej podstawie dobieramy kosmetyk. Jednak, tak jak mówi się, że jemy oczami, tak ostateczną decyzję o zakupie produktu do pielęgnacji podejmuje za nas? nos.
Przyznajcie sami ile razy zdarzyło Wam się w drogerii przed włożeniem szamponu, balsamu czy kremu do sklepowego koszyka, otworzyć go i powąchać? Ile razy odłożyliście produkt z powrotem na półkę, bo zamiast uśmiechu zapach wywołał u Was grymas? Wonne dodatki stosuje się w kosmetyce z kilku podstawowych powodów:
– aby przykryć zapach bazy kosmetyku,
– aby wzmocnić przekonanie o działaniu wyrobu,
– aby wyróżnić się wśród konkurencji,
– jako element strategii marketingowej.
Znalezienie aromatu dostatecznie silnego, aby zamaskować naturalną woń podstawowych składników produktu, nie jest proste. Wielu producentów kosmetycznych nadal boryka się z tym problemem, zapach acetonu w lakierach do paznokci nie jest niczym przyjemnym, choć gusta są różne. Zapewne amatorów tej woni znalazłoby się kilku, tak jak fanów zapachu benzyny ?
I jeśli już o gustach mowa, w przypadku tych przyjemniejszych również rozróżnia się grupy konsumentów poszukujących konkretnych grup zapachowych. Jedni preferują aromaty kwiatowe, inni owocowe, a jeszcze inni orientalne. To co jednym wyda się piękne, inni uznają za duszące i nie do zniesienia. Dlatego też niezwykle trudno jest sprecyzować w zawężonych ramach, jakie zapachy kosmetyków do pielęgnacji wybierane są najczęściej i najchętniej. Niemniej jednak w kosmetyce, choć nie ma sztywno ustalonych grup zapachowych, istnieje orientacyjny podział, który przedstawiamy poniżej.
Grupa kwiatowa
Jest to grupa o największej bazie aromatów, wybieranych najczęściej przez żeńską część konsumentów. Ponieważ liczba olejków kwiatowych jest ogromna, jest to grupa o największym zróżnicowaniu. Do najpopularniejszych zapachów kobiecych należą konwalia, róża, jaśmin czy ylang-ylang, natomiast w kosmetykach dla mężczyzn królują lawenda i geranium. Baza aromatyczna może być zbudowana na aromacie jednego konkretnego kwiatu, ale również na całym bukiecie, lub też mieszance zapachów kwiatowych z innymi.
Grupa orientalna
Druga grupa zapachów bazująca na tradycjach i historii. Przyprawy i aromatyczne oleje stosowano od zarania dziejów do pielęgnacji skóry i włosów. Ogrom połączeń wywodzących się ze starożytności używa się do dziś. Zapachy te są niezwykle trwałe i kojarzone z kulturą dalekiego wschodu. Popularne w tej kategorii są wanilia, kawa, kokos, pistacja, czekolada czy cynamon, aromaty egzotyczne i zmysłowe. Po niektóre z tych aromatów chętniej sięgamy jesienią lub zimą, inne nieodłącznie kojarzą się z cieplejszą porą.
Grupa cytrusowa (zielona)
Zapachy świeże, lekkie, sprawdzają się doskonale w codziennym stosowaniu. Bywają lekko gorzkie, zwykle są jednak rześkie i pobudzające. To fantastyczny zastrzyk energii, dlatego aromaty z tej grupy najczęściej wybierane są w lecie. Znajdziemy tu cytrynę, pomarańczę, grejpfrut, a nawet banan czy melon.
Grupa drzewna
Znajdziemy tu najróżniejsze rodzaje drewna ? drzewo sandałowe oraz cedrowe należą do najbardziej cenionych. Drzewne kompozycje są elegancką i wyrafinowaną grupą, w której dominują niezwykle interesujące i egzotyczne połączenia przypraw oraz kwiatów. Sięgamy po nie najczęściej jesienią i zimą, zwłaszcza jeśli pospolite, przeciętne zapachy nie wydają nam się atrakcyjne.
Grupa wodna
Wybierana szczególnie latem, kiedy temperatury są , ponieważ aromaty z tej kategorii zapewniają lekkość i świeżość. Klimat wodny nadają między innymi nuty ozonowe i metaliczne, trawa, algi, niektóre kwiaty i wiele innych składników w odpowiednich połączeniach.
Powyższe grupy zapachowe przyporządkowuje się głównie do produktów takich jak perfumy oraz wody toaletowe, coraz częściej połączenia te można odnaleźć w balsamach do ciała, kremach, szamponach czy płynach do kąpieli. Półki sklepowe aż uginają się od przeróżnych wersji aromatycznych poszczególnych produktów, wybór tego ?naj? stanowi więc nie lada gratkę dla klienta.