Trendy ekologiczne na rynku opakowań e-commerce

wrz

Do niedawna, w sprzedaży on-line, cena była jednym z głównych czynników wpływających na decyzje zakupowe. Pochodzenie produktu, to czy został wytworzony zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju, a nawet jego jakość pozostawały drugorzędne. Rynek jednak cały czas ewoluuje, tak jak potrzeby i oczekiwania konsumentów.

Na znaczeniu zyskują wartości niewymierne. Jedną z nich jest ochrona środowiska ? istotna zarówno dla klientów, jak i przedsiębiorców. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej rośnie znaczenie ?eko? produktów i procesów produkcyjnych. Sprawdzamy zatem, jakie są najnowsze trendy ekologiczne na rynku opakowań w e-commerce.

Co dalej z opakowaniem?

Jak pokazuje globalne badanie przeprowadzone przez  Nielsen, ponad 40% osób robiących zakupy online jest zaniepokojonych nadmiarem opakowań znajdujących się w obiegu, natomiast 15% badanych martwi się o możliwości ich dalszego recyklingu. Wzrost świadomości ekologicznej konsumentów jest dostrzegalny również w Polsce. Według badania SW Research na zlecenie On Board Think Kong z 2019 r., ponad 46% Polaków zastanawia się, co zrobi z opakowanie po zakupionym produkcie, natomiast ponad 50% z nich wybiera wyłącznie opakowania, które można później poddać recyklingowi.

        Na zdjęciu: eko butelka z rPET, 200 ml

Kompromis w zrównoważonym rozwoju

Eksperci rynku e-commerce szacują, że w najbliższych latach zrównoważony rozwój firm oraz społeczna odpowiedzialność biznesu znacząco wpłyną na trendy na rynku opakowań. Stoi za tym chęć kompromisu pomiędzy zaspokajaniem potrzeb konsumentów, a utrzymaniem równowagi społecznej oraz ochrony środowiska. Tak kształtujący się rynek konsumencki potwierdzają liczby. Raport Unilever pokazuje, że ponad 33% konsumentów wybiera marki,
które w ich opinii działają prospołecznie i proekologicznie.

Podwójny sukces

Rynkowe doświadczenie i przeprowadzane badania pokazują, że współcześni konsumenci skłonni są zmieniać swoje nawyki zakupowe, na przykład, aby otrzymać ekologiczny produkt w biodegradowalnym opakowaniu. W ten sposób, przy relatywnie małym wysiłku własnym, walczą o ochronę środowiska.

Firmy adaptując się do tego trendu zyskują podwójnie. Z jednej strony budują wizerunek nowoczesnego, zaangażowanego i godnego zaufania przedsiębiorstwa. Z drugiej strony technologia pozwala na wysoką personalizację opakowań i nadanie im walorów estetycznych. W ten sposób budowana jest narracja ekologiczna i wartość dodana, za które konsumenci są gotowi zapłacić.

Opakowania proekologiczne

 Na rynku opakowań e-commerce bardzo dobrze się sprawdzają opakowania z tektury falistej, będące optymalnym rozwiązaniem, gwarantującym ekologiczny design oraz pełną funkcjonalność. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu uproszczonego systemu pakowania. Jego celem byłoby ułatwienie recyklingu tego typu produktów.

Rozwiązaniem w niedalekiej przyszłości mogą być także opakowania wielokrotnego użytku, w których marki mogą dostarczać swój produkt, a następnie odebrać opakowanie od klienta. Pierwsze testy tego typu rozwiązań są prowadzone przez Zalando w Holandii, czy firmę Häagen-Dazs jako część projektu Loop.

Rośnie szeroka świadomość tego, w jaki sposób i z jakich materiałów powstają opakowania dla sklepów. Konsumenci nie pozostają obojętni wobec wpływu na środowisko naturalne, a w konsekwencji nie mogą pozostać obojętni także przedsiębiorcy. Zminimalizowanie odpadów zaśmiecających naszą planetę jest jednym z najważniejszych działań i zadań przed jakim staje globalne społeczeństwo.

Źródło: https://www.strategic-packaging.com/pl/

Post navigation