Lawenda ? aromatyczny kwiatostan

lip

Cudowne widoki otaczają nas kiedy trafimy między pola kwitnącej lawendy! Jeśli chcemy napawać się ich pięknem to musimy się spieszyć, bo sezon na zbiór zbliża się ku końcowi.

Lawenda to krzew, który przybył do nas ze śródziemnomorskich krajów Europy i Afryki. Jej łacińska nazwa ?lavandula? oznacza ?myć się? i do tego celu była też stosowana już w starożytności. Lawendę znamy z jej szerokich zastosowań w  ziołolecznictwie oraz kosmetyce.

Skład i działanie

Kwiat lawendy posiada unikalny skład, w którym znajdziemy substancje takie jak garbniki, fitosterole, kwasy organiczne i sole mineralne. Najcenniejszym składnikiem lawendy jest jednak olejek eteryczny, dzięki któremu ma swój intensywny, wyjątkowo ujmujący zapach. Olejek wpływa łagodząco na układ nerwowy człowieka, uspokaja, niweluje stres oraz ułatwia zasypianie. Kilka gałązek postawionych w wazonie koło łóżka pozwala cieszyć się spokojnym snem.

W kosmetyce wykorzystuje się przede wszystkim olejek eteryczny. Znajduje zastosowanie w produktach do masaży i kąpieli ze względu na relaksujący zapach

Lawenda w ziołolecznictwie

W ziołolecznictwie napar z suszonej lawendy wykorzystuje się do poprawy procesów trawiennych, apetytu, złagodzenia bólu brzucha i wzdęć oraz w celu usprawnienia perystaltyki jelit. Olejek lawendowy najczęściej jest używany zewnętrznie jako dodatek do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych oraz składnik płynów do inhalacji w stanach infekcyjnych. Jest także dodatkiem balsamów i maści do smarowania trudno gojących się ran.

Lawenda w kosmetyce

W kosmetyce wykorzystuje się przede wszystkim olejek eteryczny. Znajduje zastosowanie w produktach do masaży i kąpieli ze względu na relaksujący zapach. Używa się go do pielęgnacji cery dojrzałej ? działa regenerująco, odżywczo i przeciwutleniająco. Z uwagi na właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne stosowany jest również do cery trądzikowej i tłustej. Olejek lawendowy znajdziemy w produktach przeciw obrzękom, np. w kremach pod oczy. Często bywa składnikiem preparatów antycellulitowych, ponieważ przyspiesza przepływ limfy oraz pobudza krążenie krwi. Także bardzo dobrze sprawdza się w kosmetykach do stóp (kremach czy maseczkach) ze względu na właściwości przeciwgrzybiczne i zmniejszające wydzielanie potu.

Lawendę można uprawiać w przydomowym ogródku. Ma działanie odstraszające na komary i kleszcze, więc może to być strzał w dziesiątkę, gdy, tak jak teraz, komary nie dają nam żyć.

W celach produkcji masowej lawendę uprawia się na ogromnych polach, a następnie zbiera, by jej kwitnące wierzchołki destylować na parze i uzyskiwać małe butelki pachnącego olejku eterycznego, które potem możemy znaleźć na sklepowych półkach.

Post navigation